1997-1998

Sarjataulukko

SijaNimiKaupunkiOttelutVoitotTasapelitHävilötTehdyt maalitPäästetyt maalit-
1TPSTurku483061216211166
2HIFKHelsinki482951417911563
3IlvesTampere482761518413860
4JokeritHelsinki482451913913753
5TapparaTampere482271915714751
6SaiPaLappeenranta482172013514249
7ÄssätPori482082016315648
8Kiekko-EspooEspoo48662215313946
9LukkoRauma48662213114346
10HPKHämeenlinna481852514818141
11JYPJyväskylä481732813516737
12KalPaKuopio4864389120116

Rauman Lukon pelaajien tilastot

nroPaikkaNimiOttelutMaalitSyötötPisteetRm
mEngren Iiro1000-
19mNorrena Fredrik48000-
1mSiivonen Sampsa8000-
35mVehanen Petri10000-
35mVesa Kimmo29000-
69pAckeström Oscar497172430
2pAhmaoja Timo100000
10pAho Harri48651126
38pCarlsson Roland4334775
5pKuusisto Jarmo46691569
6pKäyhkö Arttu1000031
29pLotvonen Kimmo46591463
36pPettinen Tomi2702216
43pToivonen Marko60004
32pTshervjakov Denis2400057
30pVihervä Teemu4601124
9hCipruss Aigars4812233518
22hDuthie Ryan20551016
77hKaminski Jan38581333
17hLoney Brian1252745
34hLätti Petri386152116
15hMäättänen Pasi4215122714
27hNikander Jarkko48691522
20hPakaslahti Petri46651114
39hPalsola Sakari387142122
12hRaunio Matti101234
11hRiihijärvi Teemu3753861
12hSavenko Bogdan81126
33hSeva Janne4511182928
hSuominen Sami60000
14hTambijevs Leonids2512102214
13hTorkki Sami420332
93hTurunen Tommi110112
21hVauhkonen Jonni48731022
22hWesslin Samu40110

Muistikuvia tästä joukkueesta

Edellisen kauden ruotsalaisinvaasion epäonnistuttua vain puolustaja Oscar Ackeström jäi Lukkoon muiden ruotsalaisten häipyessä kotikonnuilleen. Uuden valmentajan haku herätti voimakasta keskustelua Raumalla, ja tehtävään veikattiin niin Ari Vuorta, Jukka Koivua kuin Rauno Korpeakin. Lopulta paikan sai forssalainen Timo Tuomi, joka oli aiemmin kunnostautunut divarivalmentajana sekä nuorten kouluttajana.

Lukko menetti kesällä kapteeninsa Kalle Sahlstedtin Turkuun. Tilalle kapteeniksi tuli Ruotsista palannut Jarmo Kuusisto, joka näin pyörsi puolentoista vuoden takaiset puheensa siitä, ettei enää koskaan Lukossa pelaisi. Maukan perässä oli Ässätkin, joka kävi Veli-Pekka Ketolan ja Juhani Tammisen voimin Tukholmassa Maukan pakeilla, mutta lopulta Ässät joutui perääntymään Maukan palkkapyynnön edessä. Muita uusia pelaajia Lukossa olivat maalivahti Fredrik Norrena, jykevä puolustaja Denis Tshervjakov sekä hyökkääjät Brian Loney, Aigars Cipruss, Jarkko Nikander, Jan Kaminski, Janne Seva, Tommi Turunen sekä kesken kautta hankitut Leonids Tambijevs, Ryan Duthie, Teemu Riihijärvi, Matti Raunio, Tomi Pettinen, Bogdan Savenko, Samu Wesslin, Timo Ahmaoja ja Arttu Käyhkö.

Eli pukuhuoneen ovi kävi siihen malliin että saranoita sai rasvata useaan otteeseen.

Jo varhain keväällä Lukko ilmoitti hankkineensa vahvistuksikseen monet vuodet Italian sarjassa tuhojaan tehneen kaksikon Igor Maslennikov-Sergei Vostrikov. Tämä jo Neuvostoliiton aikana maajoukkueessakin esiintynyt kaksikko tunnettiin Italian Bolzanossa nimellä Volga Express, ja melkoista kyytiä Volgan pikajuna olikin saapasmaan sarjassa pitänyt. Kummatkin pelaajat tekivät Bolzanossa noin 80 tehopistettä kautta kohti Maslennikovin ollessa syöttäjänä ja Vostrikovin päättäessä iskut maaliin. Kaksikon piti olla Raumalla jo heinäkuun lopussa, kun Pitsiturnau pelataan, mutta kesäkuun lopussa kaksikon agenttina toiminut tsekki Jiri Hamal (?) ilmoitti että jommankumman pelaajan vaimo ei suostu Bolzanosta lähtemään. Kaksikko oli siitä huolimatta valmis sopimusta noudattamaan ja tulemaan Raumalle ilman perheitään, mutta lopulta Lukko ja Volga Express purkivat yhteistuumin sopimuksen.

Sitä, mikä todella oli syynä siihen että Express ei Raumalla pysähtynytkään, ei voi varmuudella sanoa, mutta todennäköisesti kyseessä oli kaksikon ja agentin kehittelemä kuvio, jolla Express kiristi lisää palkkaa talousvaikeuksissa olevalta Bolzanolta. Seuran kausikorttilaiset nimittäin uhkasivat jättää korttinsa uusimatta, mikäli Volga Express ei Italian pohjoisosan pikkukaupungissa jatkaisi, ja ilman venäläisten panosta Bolzanon oli turha haaveilla menestyksestä kansallisessa sarjassaan sekä Italian, Itävallan ja Slovenian joukkueiden yhteisessä Alppiliigassa.

Vaikka miehillä oli ikää kummallakin yli 30 vuotta, olisi ollut mielenkiintoista nähdä kaksikko tositoimissa kovassa SM-liigassa. Italia kuitenkin oli tuolloin A-sarjan maa, ja pelaaja, joka tekee missä tahansa A-sarjan maassa noin 80 pistettä kautta kohti, ei voi olla huono.

Volga Expressin tilalle Lukko joutui sitten hankkimaan Pohjois-Amerikan farmiliigasta Aigars Ciprussin, joka osoittautuikin kovaksi pelimieheksi, ja on siitä lähtien pelannut yhtäjaksoisesti SM-liigassa. Toinen Ciprussin kanssa tullut ulkomaalainen oli Kelly Hultgren, amerikkalaispuolustaja joka kuitenkin joutui lähtemään pois jo ennen liigan alkua. Brian Loney oli kanadalainen mielialapelaaja, joka taitojensa puolesta olisi kuulunut SM-liigaan, mutta jo syyskaudella Lukko antoi hänelle lopputilin kun kaukalon ulkopuoliset asiat kiinnostivat miestä enemmän kuin jääkiekko.

Lukko aloitti kauden uuden valmentajansa johdolla mainiosti keikkuen alkukierrokset sarjan kärjessäkin. Jarmo Kuusisto osoitti puolustuksessa olevansa edelleen kova luu, ja Fredrik Norrena maalissa pelasi upeasti.

Joulutauolla Lukko oli vahvasti play off-kuvioissa mukana, ja syyskauden peleistä mieleen jäivät kauden ensimmäinen paikalliskamppailu Ässiä vastaan, jossa lähes täysi Äijänsuo riemuitsi maalein 4-3 tullutta kotivoittoa. Vieraspeli Helsingissa IFK:ta vastaan marraskuun alussa puhuttaa vieläkin. Lukko hankkiutui jo varhaisessa vaiheessa 4-0-johtoon vain menettääkseen sen pelin viimeisellä 10-minuuttisella. Tasapeli tyydytti kotijoukkuetta, mutta Lukolle se oli kuin tappio. Peliä enemmän puhuttavat vieläkin tuon pelin muut tapahtumat: molemmilta joukkueilta lensi tappelun takia kolme pelaajaa suihkuun, ja Lukon väkivahva puolustaja Denis Tshervjakov oli yksi heistä. HIFK:n Jarkko Ruutu, joka tunnettiin ja tunnetaan kovana taklaajana, ajoi täydellä vauhdilla Tshervjakovin päälle, mutta venäläinen karhu ei hievahtanutkaan, kun puolestaan Ruutu loukkasi itsensä taklauksessa. Tuosta alkoi heti seuraavassa vaihdossa tappelu, jossa Tshervjakov sai Tom Laaksosen kimppuunsa, eikä Tshervjakov sitä kapinaa ainakaan hävinnyt. Muita Lukon tappelupässejä tuossa pelissä olivat Kaj Linnan kanssa tapellut Jan Kaminski, jolta Linna yritti kynsiä silmät päästä jäädessään varsinaisessa tappelussa alakynteen sekä ensimmäisiä pelejään Lukossa pelannut Teemu Riihijärvi (joka tuli vaihdossa Espoosta Tommi Turuseen), joka riisui paidan HIFK:n puolustaja Bob Halkidikselta. Tuon pelin jäähymäärä, 91 minuuttia, on edelleen Lukon vieraspelien ennätys.

Marraskuussa Lukko vieraili toisenkin kerran Helsingissä. 11.11. pelattiin ottelu Jokerit-Lukko, joka päättyi niinikään tasapeliin 2-2 Lukon menetettyä kahden maalin johtonsa, mutta siitäkin pelistä muistetaan ikävä episodi lopputulosta paremmin. Jokerien ”aina iloinen veijari ja sympaattinen narri” Otakar Janecky nimittäin potkaisi Jarmo Kuusistoa rintaan päätuomari Pekka Haajasen katsoessa tilannetta puolentoista metrin päästä ilman merkkiäkään reagoinnista. Asia olisi varmasti painettu villaisella, mutta TV2:n Pelin Henki-ohjelma esitti jälkeenpäin videonauhan kyseisestä tapahtumasta. Asiasta nousi valtava kohu, suurin osa luonnollisesti tuomitsi Janeckyn tempun mutta yllättäen suuret iltapäivälehdet asettuivat tapauksessa Janeckyn puolelle pitäen Kuusistoa vähintään yhtä suurena syyllisenä tapaukseen, sillä tuota Janeckyn potkua edelsi Kuusiston jäähyn arvoinen rike. Monilta vaan taisi mennä ohi se asia, että potkun osuessa hieman ylemmäs Kuusiston kaulaan SM-liigahistoriassa olisi todennäköisesti tapahtunut ensimmäinen kuolemanatapaus kaukalossa. Kun SM-liigan säännöissä oli tuolloin kohta, jonka mukaan jälkikäteen ei voi pelaajia rangaista kyseisistä tuomarilta ohi menneistä tempuista, oli ainoa rangaistuksen saanut osapuoli päätuomari Pekka Haajanen, jonka SM-liiga hyllytti siksi aikaa että suurin kohu asiasta ehti laantua. Vieläkin tuo tapaus kuitenkin nousee esille tasaisin väliajoin, kun esimerkiksi Internetin keskustelupalstoilla puhutaan kaukalon törkeimmistä sikailuista.

Marraskuussa Lukko hankki riveihinsä uuden pelaajan. Tanskan liigassa valtavasti maaleja tehnyt latvialaishyrrä Leonids Tambijevs liittyi joukkueeseen. Aigars Cipruss oli Tambijevsin lapsuudenystävä, ja kaksikko oli pikkupojasta saakka pelannut samoissa joukkueissa siihen asti kunnes Cipruss lähti Amerikkaan. Lukko tavoitteli tiettävästi toista Ciprussin ikä- ja lapsuudentoveria Andreis Ignatovicsia Tambijevsin sijaan, mutta joutui lopulta tyytymään Leksaan, joka alkukankeuden jälkeen oli yksi Lukon parhaista hyökkääjistä ja josta tuli myöhemmin kannattajien suursuosikki.

Joulutauon jälkeen Lukon peli alkoi takkuilla, ja varsinkin maalinteko tuotti suuria vaikeuksia. Heti joulutauon jälkeisessä Lukko-Ässät-pelissä käytiin myös kuumana, kun Rolan Carlsson ja Jarmo Kuusisto tappelivat itsensä suihkuun, vastustajina heillä olivat Timo Salonen ja Vjatsheslav Fandul. Pelin Lukko hävisi 1-4.

Ensimmäiset yhdeksän peliä joulutauon jälkeen toivat Lukolle vain neljä pistettä, ja joukkue tippui play off-viivan alle. Tammikuussa Lukko harvensi miehistöään, kun Sakari Palsola palasi kotikaupunkiinsa Ouluun ja joukkueen kallispalkkaisin pelaaja Jan Kaminski palasi farmiliigaan. Jo aiemmin Lukko oli luopunut maapalloakin hitaammin kääntyvästä Tshervjakovista, joka kierteli lopun kautta Porin ja Tampereen väliä pelaten vuorotellen Tapparassa ja Ässissä.

Palsolan ja Kaminskin lähdettyä oli yleinen luulo se, että Lukko on pudotuspelihaaveille sanonut moi. Mutta helmikuun maaottelutauon jälkeen alkoi uusi tehoketju Duthie-Cipruss-Tambijevs toimia kuin unelma, ja joukkue toisensa jälkeen kaatui Lukon käsittelyssä, niin kotona kuin vieraissakin. Kun Lukko maaliskuun alussa otti kotona komean 5-3-voiton pahimmasta play off-kilpailijastaan Kiekko-Espoosta Tambijevsin heiluttaessa tahtipuikkoa, Lukko nousi sarjassa jo seitsemänneksi. Seuraava peli oli Jyväskylässä jo mahdollisuutensa menettänyttä JYPiä vastaan, ja sitäkin peliä Lukko johti jo 2-0, kunnes päästi maalivahti Kimmo Vesan haparoidessa JYPin tasoihin, ja lopulta ohi. Kiekko-Espoon kanssa mentiin tasatahtiin aina viimeiselle kierrokselle asti, jolloin Lukko kohtasi vieraissa Jokerit ja Espoo vieraissa TPS:n. Kiekko-Espoo hävisi oman pelinsä, joten Lukolle riitti tasapeli kahdeksanteen sijaan. Kaikki näytti hyvältä, kun Jonni Vuahkonen tasoitti Jokerien johdon kolmannen erän puolivälissä. Ja vain kaksi minuuttia ennen loppua kaikki romahti, kun Jokerien Sami Mettovaara iski kiekon Fredrik Norrenan selän taakse. Siitä Lukko ei enää toipunut, ja niin Kiekko-Espoo meni play offiin paremman maalieronsa turvin. Se sentään ei ollut mistään yhdestä maalista kiinni, sillä Espoon maaliero oli +14, kun se Lukolla oli -12.

Kausi sujui kuitenkin hyvin edelliskauden katastrofiin verrattuna, ja usko siihen että Timo Tuomi toisella kaudellaan johdattaa Lukon play offiin oli vahva.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *